Prihlásiť sa
01
December

Predaj Saabu viazne, dejú sa veci, že to pomaly bude “story” na “Oscara”. Po dlhých rokovaniach s GM sa zatiaľ nepodarilo odpredať automobilku čínskej strane. Nepodarilo, lebo je viac dôvodov, prečo sa tak nestalo.
na jednej stránke všetci chápu, že svojim spôsobom môže Saab ohroziť pozíciu GM na čínskom trhu (aj keď je to podľa mňa hlúposť, aby sa automobilka, ktorá predáva milióny áut po celom svete, bála malej značky s možným ročným objemom predaja okolo 100 000 áut ), ale na druhej to nie je úplne pochopiteľné. Číňanom boli odpredané staré technológie a nové Saaby by mali byť budované na úplne inej platforme. Inou vecou je, že Čína funguje systémom v počítačovej terminológii check – copy – past”, čo znamená, že vôbec neriešia problém výroby kópií úspešných produktov na svetových trhoch.
GM odmietlo spoločný návrh, týkajúci sa vlastníckych práv po predaji automobilky čínskej strane a to už vôbec nie v predloženej výške 100 akcií vo vlastníctve Pang Da a Youngmann.
Z tohoto pohľadu je zaujímavý pohľad Viktora Mullera na súčasné problémy. Ako v rozhovore pre Teknikens Warld uviedol, všetko bolo pripravené a schválené s predstavou 54% v čínskom vlastníctve, kde neskôr správca Guy Lofalk začal riešiť z požehnaním švédskej vlády, presadenie 100% vlastníctva, čo viedlo k odmietnutiu tohoto návrhu GM.
Možno sa právom domnievať, že sú jasné rozpory medzi tým, čo presadzuje VM a Swan, čo potrebuje Saab a tým, ako momentálne koná Guy Lofalk, ktorý sa snaží presadiť 60% vlastnícky podiel čínskych autorít a 20% podiel pre každého z kupcov.

Poznámka: No a ďaľším problémom sú opäť nevyplatené mzdy zamestnancom Saabu v Trollhätane. Zaujímavý je aj iný fakt celej transakcie a to, že čínska strana už nejaké finančné prostriedky poskytla. Mieni poskytnúť taktiež ďaľšiu inestíciu a pritom vôbec nie je rozhodnuté, či sa automobilka stane ich vlastníctvom. Asi sa vôbec neuvažuje s možnosťou, že sa spoločne obe strany s GM nedohodnú. Investovať do niečoho, čo mi nepatrí, sa zdá prinajmenšom veľmi zaujímavé.

Zdroj: Saabsunited

Mega World News Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google Yahoo Buzz StumbleUpon Weekend Joy

0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.

You must be logged in to post a comment.