Prihlásiť sa

Legenda Rally Monte Carlo Erik Carlsson podporí pri nadchádzajúcich oslavách stého výročia rally Monte Carlo tím, ktorý sa zúčastnil XIV Rallye Monte Carlo Historique. Ako vozidlo bude použitá presná replika auta, s ktorým majster získal víťazstvo v roku 1963. Auto bude mať štartové číslo 283, ktoré sa zhoduje s pôvodným klasickým Saab 96 do najmenšieho detailu.

Postavené nemeckým časopisom “Markt Oldtimer”, ide dnes (28 januára), so šéfredaktorom Peter Steinfurth a co-pilotom Thorsten Loeber na štart v Remeši. A číslo 283 je legendárne, s ním sa svojho času, zúčastnil Rallz Erik Carlsson. Nestor rally športu, nenechá si ujsť príležitosť poslať dnes tím na cestu.
Neboli to len “hrdinské činy” Carlssona (tiež známy ako “Carlsson na streche”), ktoré pomohli švédskej značke Saab, stať sa v roku 1960 známou značkou ako výrobca automobilov. Teraz už 82 ročný Eric Carlsson skončil ako víťaz dvakrát na Rallye Monte Carlo (1962 a 1963) a na RAC Rally, dokonca zaznamenal hetrik (1960-1962). Carlsson narodený v Trollhättane, Švédsku, rodnom meste Saabu, bol počas svojej kariéry firemný jazdec Saabu a je tak, ako kedysi stále veľvyslancom značky na tour.

Carlssonova pretekárska vášeň Carlssona mohla žiť po ukončení kariéry, najmä ak mal po svojom boku rovnako zmýšľajúcich ľudí ako Pat Moss (1934-2008). Pat Moss bola nielen mladšou sestrou automobilového pretekára Stirlinga Moosa, ale aj úspešnou rally jazdkyňou a niekoľkonásobnou víťazkou v hodnotení žien na Rallye Monte Carlo.

Preteky prirovnané zápasu “Dávida s Goliášom”, ktorých sa Carlsson zúčastnil, v súperení s vybavenými väčšími, silnejšími autami, sú zapísané v análoch medzinárodnej rallye. Prvé automobily Saab mali iba malé motory s obsahom 748 alebo 841 ccm. Chýbali im výkon, aby boli konkurencieschopné v súťažiach. Carlsson kompenzoval túto nevýhodu špeciálne nim vyvinutou technikou jazdy.
Carlssonov trik: Vzhľadom k tomu, že motor musel byť neustále v otáčkach, brzdil ľavou nohou, pričom pravou stále držal plyn. Týmto spôsobom využíval nízku hmotnost auta a jeho optimálnu obratnosť v zákrutách. A jeho úspech mu dal za pravdu.
(Auto-Reporter.NET/arie)

Zdroj: Autoreporter

Mega World News Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google Yahoo Buzz StumbleUpon Weekend Joy