Saab má zelenú od Švedskej vlády

Ako informovali viaceré svetové agentúry, Saab má zelenú od Švedskej vlády, ktorá súhlasí s odpredajom nehnuteľností, na ktoreé má právo EIB. Saabu tak nič nesdtojí v ceste, aby sa ruský multimilionár Vladimír Antonov stal podieľnikom v automobilke a odkúpil takmer 29,9% účasť vo firme.

Odborníci napriek tomu prepokladajú, že finančné problémy možu pretrvávať a zdaľeka problém nie je vyriešený. Označujú situáciu ako ťažké bremeno prevzaté od GM. Ono je to možno spôsobené aj odklonom od línie GM, čo v praxi znamenajú diely od dodávateľov GM. Saab bol pritom známy svojimi kvalitnými turbomotormi, jazdnými vlastnostami, komfortom a spoľahlivosťou. Vďaka GM sa tiež svojim spôsobom stal nevďačným autom, najmä kvôli neekonomickým motorom z dielne GM. No a previazanosť s GM a jeho dodavateľmi ešte stále pretrváva, lebo sa to zmeniť zo dňa na deň nedá.

Verme, ze finančná injekcia z Ruska, pomôže a Saab bude pokračovať v plnení svojich obchodných cieľov. Ďalší rok by mal byť už snáď bez problémov.

Posted in Uncategorized | Tagged , , | Leave a comment

Požičať Saabu, je lepšia investícia ako stratiť peniaze v banke

Posledné dni sa niesli v znamení hľadania finacií, ktoré chýbajú Saab Automobile AB k prežitiu. Nikto asi nepredpokladal, že bude znovuzrodenie Saabu ľahké, ale vďaka stávajúcim väzbám na dodavateľské siete sa situácia veľmi vyhrotila. Pozostatky úradovania a deštrukcie značky bývalým majiteľom GM, prinieslo trpkú realitu do života automobilky. Samozrejme je isté, že sa zatiaľ nepodarilo odpútať od pôvodných dodavateľských zdrojov a preto pravdepodobne vznikla súčasná napätá situácia. GM svojim postojom a nevôlov robiť obchody z ruskou stranou, pravdepodobne je zdrojom súčasných problémov. Saab je totiž konkurencie schopná automobilka, ktorá utrpela len vďaka GM…respektíve výrobe pre americký trh.

Celkom zaujímavo by vyznela podpora Saabu od priateľov značky, ktorých je na oficiálnej stránke na faceboboku, viac ako 82 tisíc. Ak by títo ľudia prispeli v priebehu roku sumou len 50 eur mesačne, tak by to pravdepodobne stacilo, aby sa začali plniť obchodné ciele značky.

Pre ilustráciu, tak ako bolo zverejnené na facebooku, ukazuje výpočet:

´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´
Hi Mr Saab, we could lend you something:
82 391 fans from this site x 100 Eur monthly = 8.239.100 x 12 = 98.869.200 Eur
It does be the half from this sum enough to go on :)
Next year it should be paid back :) ))))

It’s should be better to invest in Saab as like to lose the money in the bank.
před několika sekundami · To se mi líbí ·

´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

Celkom zaujímavé číslo :) )))))))

A Saab by to v daľšom roku splatil zpäť investorom :) )))))

Posted in Saab a ludia, Saab a novinky | Tagged , , , | Leave a comment

Saab 9-5 Sport Combi má už cenu

Ako písali vo švédskych médiach, Saab 9-5 Sport Combi by mal byť dostupný v skutočne dobrej, prekvapivo nízkej cene, ked by mal stáť menej ako limuzína. V prepočte by to malo byť cca 32.820 EUR pre model so 4 válcovým, turbomotor o výkone 180 PS-

Posted in Saab 9-5, Saab a novinky | Tagged , | Leave a comment

Jan Åke Jonsson odchádza do dôchodku ako President a CEO Saab Automobile

Zdroj: Saab 25 marec 2011
Jan Ake Jonsson odíde ako prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Saab Automobile
Trollhättan, Švédsko: Saab Automobile dnes oznámila, že Jan Ake Jonsson sa rozhodol odísť zo svojej pozície prezidenta a generálneho riaditeľa Saab Automobile AB (“Saab Automobile”). Valné zhromaždenie Spyker Cars NV akcionárov sa bude konať dňa 19. mája , 2011.

Hľadanie nástupcu Jan Ake Jonsson bolo zahájené a on súhlasil, že pomôže Saab Automobile, s hladkým prechodom na jeho nástupcu. Naďalej aj bude k dispozícii až do 1. septembra 2011. Pokiaľ nebude vymenovaný nástupca Ján Ake Jonssona, Victor Muller dočasne prevezme úlohu prezidenta a CEO spoločnosti Saab Automobile AB a navyše aj post predsedu predstavenstva.
Jan Ake Jonsson hovorí: “Bol som s Saab Automobile takmer počas celej mojej kariéry, 40 rokov, z toho takmer šesť rokov ako vedúci Saab Automobile. Posledné tri roky, samozrejme boli veľmi náročné a nútili ma sa sústrediť na jedinú vec – na moju prácu. Teraz budem mať čas, aj na iné veci, ktorých som sa muslel vzdať pre moje povinnosti v Saab Automobile.

“Už dosiahol toľkých vecí, o ktorých si mnohí mysleli, že je to nemožné a som presvedčený, že Saab Automobile je na správnej ceste k nahradeniu, celého portfólia produktov do októbra 2012 – kedy príde ďalšia generácia 9-3, rovnako ako vytváranie stand-alone “spoločnosť s finančne zdravého obchodného modelu.”

Victor Muller, výkonný riaditeľ Spyker Cars NV a predseda Saab Automobile hovorí: “Jan Ake je nielen nástrojom na prežitie Saab Automobile, ale aj v prechode Saab do samostatnej automobilky. Som naozaj smutný vidieť ho odchádzať, ale chápem a rešpektujem jeho zdôvodnenie. On bol na jednom najťažšpm mieste vo Švédsku v posledných rokoch a ja som vďačný, že priniesol svoje znalosti a skúsenosti z manažérskej práce do Saab Automobile a Spyker Cars NV. Jan Ake pomohol vytvoriť platformu, z ktorej sa stane Saab silnou a nezávislou švédskou automobilkou.”

Hans Hugenholtz, predseda dozornej rady Spyker Cars NV, povedal: “Dlhujeme Jan Ake veľmi veľa pre jeho neúnavné úsilie o prekonanie odporu proti Saab Automobile, ku ktorému došlo v rokoch 2008-2010….. Prajeme mu a dobre vie, že bude konečne mať volný čas, sa venovať jemu blízkym ľuďom. “

Posted in Saab a ludia, Saab a novinky | Tagged , | Leave a comment

Saab získal 2. miesto ocenenie za Certifikovaný Pre-Owned program v Spojených štátoch

Saab získava 2. miesto ocenenie za Certifikáciu “Pre-Owned program” v USA.
V Spojených štátoch, tam je len jeden hlavný rebríček prieskumu pre CF (certifikované Pre-Owned) autá. CPO je termín používaný pre použité autá, ktoré prešli podľa pokynov výrobcu do klasifikácie ojazdených vozidiel (pre-Owned znamená pre zákazníka nižšiu nadobúdaciu cenu a servis, ako aj možnosť zpatného odkúpenia. ). CPO automobily sú obvykle taktiež, predávané so zárukou. Ojazdené automobily, ktoré nemajú CF označenia nie sú nevyhnutne horšie, ale nesmú byť takto označované.

Los Angeles Times informoval, minulý týždeň, o výsledkoch 12. ročníka Intellichoice CPO. Boli tam dve hlavné kategórie, luxusná a všeobecná. V kategórii luxusnej, Saab CPO získal druhé miesto. Saab bol spomínaný pre jeho šiesťročný, 100.000 míľový (160,000 km) garanciu a 117 bodovú kontrolu. Volvo získalo prvé miesto.

IntelliChoice je verejne obchodovanou spoločnosťou, ktorá začala v roku 1986. IntelliChoice.com je riadená firmou Interlink Source, ktorá je tiež podiel v MotorTrend.com a AutomobileMag.com. Spoločnosť uvádza, že mnohí výrobcovia používajú ich kritériá pre rozvoj CPO programov.

Potenciálni kupci ojazdených Saabov môžu diskutovať, či je pre nich výhodné, alebo nie, kúpiť CPO verziu Saaba alebo riadne použité auto Saab ale majúc k dispozícii vysoko hodnotený CPO program, ktorý je ďalším vyznamenaním pre Saab.

Odkaz Los Angeles Times: Voľba Inteligentná – latimes.com

IntelliChoice sa na webovej stránke samo popisuje, ako odvetvie CPO informačnej karty: IntelliChoice

Zdroj: SaabWorld

Posted in Saab, Saab a novinky | Tagged , , , | Leave a comment

Vladimir Antonov je pripravený k návratu do Saabu ako 29.9% spoluvlastník

Reuters dnes zverejnil článok o možnom návrate Antonova k Saabu, s 29,9% podielu v spoločnosti. Antonov nedávno kúpil Spyker – výrobu športového vozidla z divízie Spyker-Saab, takže je všetko krok pred ukončením. Rovnakí ľudia, v rovnakej spoločnosti, ale majú len inú štruktúru. Viď nižšie uvedenú správu od Reuters.

VIĽNUS 24. marca (Reuters) – Ruský bankár a podnikateľ Vladimír Antonov vo štvrtok povedal, že bolo jeho cieľom vrátiť sa, s takmer 30 percent akcié do holandského Spykeru, ktorý vlastní švédska automobilka Saab.

Antonov bol pôvodne súčasťou riešenia pre Spyker, kúpiť Saab od General Motors, ale musel sa tým prestať zaoberať po tom, čo čelil obvineniu z prania špinavých peňazí, čo on popieral. Nezávislým vyšetrovaním bolo očistené svoje meno.

“Rokujeme v súčasnosti o tejto možnosti so švédskou vládou. Máme už 29,9 percenta akcií, a tak by sme chceli obnoviť tento proces,” povedal na tlačovej konferencii v hlavnom meste Litvy, kde načrtol plány jeho bankovej skupiny SNORAS.

Povedal, že otázka jeho návratu do Saabu, už bola vyriešený s General Motors, ktoré má prioritné akcie v Saabe a on teraz rokuje so švédskym štátom, ktorý má zaručenú od EIB pôžičku, vo výške 400 miliónov EUR pre Saab. “Očakávam, že rozhodnutia, by mali byť prijaté, v priebehu niekoľkých mesiacov,” dodal Antonov. Hovoril, že by mohol mať podiel v Spyker tým, že kúpia akcie z novej emisie a niektorých existujúcich akcií.

“Mal by som v pláne investovať až 15 miliónov EUR, ale to ešte uvidíme, koľko peňazí oni budú (Saab) potrebovať. Spyker minulý mesiac vyhlásil, že odpredal svoju produkciu luxusných športových vozidiel Antonovovi, abu sa mohol plne zamerať na Saab. Spyker má predpoveď predaj áut Saab 80.000 vozidiel tento rok a 120.000 v roku 2012 potom, čo predal 31.696 vozidiel v roku 2010.

Antonov povedal v novinovom rozhovore, že videl predaj Saabov 60.000 až 65.000 vozidiel tohto roka, čo je výrazne pod cieľovou hranicou. Rozprávajúc vo Vilňuse, povedal, “že Saab mal dosť peňazí, aby sa mu podarilo predať plánovaný počet automobilov. “Ale … na to by bolo dobré mať likvidný vankúš, a myslím, že tých 15.000.000 EUR by malo stačiť,” dodal.

(Doporučené Nerijusom Adomaitis, písomne ​​Patrickom Lannin; editoval Will Waterman)

Zdroj: SaabWorld

Posted in Saab, Saab a ludia, Saab a novinky | Tagged , | Leave a comment

Neo Brothers Cinema uvádza – Saab 9-3 Sport

Neo Brothers Maptun Performance Saab 9-3 Sport Race Car
@ Snetterton 300 Race Track

Špecialisti na Saab z Neo Brothers sa zúčastnili na “Trackday” v Snettertone, pretek “300 RaceTrack” s Maptun Performance upraveným pretekárskym autom Saab 9-3 Sport Race Car. 418 konských síl znamená na svete najvýkonnejši Saab 9-3 Sport B207 s riadiacou jednotkou Trionic 8.

Neo Brothers je distribučným centrom pre zákazníkov v UK a zároveň aj zlepšovateľským centrom pre Maptun. Všetky potrebné základné komponenty majú na sklade a taktiež prostriedky k úprave áut.

Posted in Saab 9-3, Saab a ludia | Tagged , , | Leave a comment

Farby nového 2011 Saab 9-3 Griffin

S novou radou 2011 Saab 9-3 Griffin prichádzajú aj nové farby, v ktorých je možné auto dostať. Na obrázkoch je Saab 9-3 Griffin Aero Limousine s 18″ kolesami, ktorý je okamžite k dispozícii k objednaniu v Nemecku.

Zdroj: Saablog

Posted in Saab, Saab a novinky | Tagged , , | Leave a comment

Saab Slovakia a Saab Club Slovakia – Hanba pre Saab

Saab Slovensko a MaH, ako aj Saab Club Slovakia, už boli neraz témou rozhovorov priateľov značky, ako aj pre mňa nepochopiteľných zvád. Dlho mi trvalo, pokial som pochopil, či nepochopil princípy tohoto rodinného podnikania so svetoznámou značkou a najmä prečo sa jej u nás nedari. Pochopil som, keď som si pozrel oficiálnu internetovú stránku Saab Automobile SA pre Slovensko a hneď som len v nemom úžase zíral na kvalitu a aká je schopnosť predávať jazdené auto Saab 9-5 z roku 2003 – za 100 000 EUR alebo 100 000 Ft. Možete si asi cenu vybrať, ktorá vám bude viac vyhovovať. Tomu sa hovorí ústretovosť smerom k zákazníkovi.

Na jednej zo stránok Saab Slovensko sa píše o poskytovaných kvalitných službách a hneď pod tým je uvedený aj kontakt, na zodpovedného pána Šafarčíka. Bohužiaľ, musím s úspechom konštatovať, že už prvý dotyk potenciálneho zákazníka so svetoznámou značkou, ho iste odradí od kúpy auta.

Na margo skutočne brilantného prístupu zástupcov značky, ako asi aj privátnemu klubu – oficiálnemu Saab Clubu Slovakia (žiadne extra aktivity a keď si ani chyby na stránke nevšimnú …), musím ešte podotknúť, že sme sa s priateľom mnohokrát pokúšali zaregistrovať na oficiálnej stránke Saabu – na Facebooku, naše až 2 slovenské kluby, ale bohužiaľ bez úspechu, až sme naše pokusy vzdali.

Nerozumiem, prečo Saab Automobile nedá do rúk svoju značku ľudom, ktorí ju chcú spravovať s úctou, lebo to v súčasnosti skutočne vyzerá tak, že zodpovedných pánov, skôr zaujímajú ich osobné kšefty a pohodlný život viac, než nejaký Saab!!!

Nakoniec ešte si neodpustím poznámku k uvádzaniu nových modelov do predaja. V civilizovanom svete je zvykom, že kluby maju možnosť otestovať autá, aby mohli aj čo to o nich publikovať. U nás bohužiaľ tomu tak nie je, lebo …. po slovensky medveď, to len privilegovaná vrstva jednotlivcov.

Činnosť Saab Slovakia je v úplnom protiklade s princípmi, ktoré hlása Saab s Viktorom Mullerom a to hlavne vo vzťahu ku klubom, nadšencom, priateľom značky a majiteľom áut, na ktorých podporu sa Saab stale odvoláva.

Sorry páni, ale takto ste si našpinili do vlastného hniezda. Viď dolu obrázky, ktoré nepotrebujú komentár, sú z tohto týždňa a “smeknu buřinkou”.

Posted in Bratislava, Saab a ludia | Tagged , , | 3 Comments

Televízna reklama pre Saab z Anglicka

Posted in Saab a ludia, Saab a novinky | Tagged , | Leave a comment