Prihlásiť sa
30
September

GM odmieta Spykerovu žalobu

Written by admin. No comments Posted in: Saab, Saab a novinky
Tagged with , ,

General Motors vyzval orgány USA, aby odmietli žalobu automobilky Spyker, ktorá požaduje 3 miliardy dolárov ako náhrady škody, ktorú mu podľa jeho názoru úmyselne spôsobil a tým priviedol Saab k bankrotu. Žaloba, podaná na začiatku augusta 2012, obžalováva GM, ktoré podľa nej zasahovalo do operácii, ktoré by umožnili reštrukturalizáciu Saabu ako aj jeho záchranu, iba z dôvodu snáh GM, smerujúcich k ovládnutiu čínskeho trhu.
Saab, bývalá dcérska spoločnosť GM, sa ocitol v bankrote v decembri roku 2011 po tom, čo sa dva roky snažil o svoju záchranu. Posledný zúfalý pokus Saabu na získanie finančných prostriedkov v Číne, so skupinou Youngman, bol odmietnutý GM, problematixkým prevodom technológií. GM poprel akúkoľvek trestnú zodpovednosť, ako sa uvádza v dokumente podanom na príslušný súd štátu Michigen – USA.

GM predal Saab v roku 2010 Spykeru a v dohode stálo, že Saab naďalej môže používať GM technológie pre udržanie výroby, ale s právom GM zrušiť toto právo, ak Saab zmení majiteľa. Podľa GM, Spyker kúpil Saab v zmysle jasných zmluvných podmienok a obmedzení pre budúce využitie technológií GM….

Inou je, že GM robilo obštrukcie, pravdepodobne aj zavádzalo prípadných záujemcov o kúpu (viď napr. vyjadrenia tureckého záujemcu) a nespolupracovalo s Viktorom Mullerom, čím sa pád Saab stal nezvrátiteľným. Faktom je, že Saab ako relatívne malá značka (objemom výroby), nikdy by nemohla ohroziť obchodné aktivity automobilového giganta, akým je GM. Bude preto zaujímavé sledovať ďaľšie kroky okresného súdu v Michigane a jeho prístup k žalobe.

Mega World News Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google Yahoo Buzz StumbleUpon Weekend Joy

0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.

You must be logged in to post a comment.