Prihlásiť sa
18
Júl

Cesta do Turecka 3 alebo rady na cestu

Written by admin. Komentáre sú deaktivované Posted in: Saab a ludia
Tagged with , , , ,

Turecko a neštandardná dovolenka môže byť zážitkom pre tých, ktorí radi cestujú autom a tak majú šancu bližšie spoznať krajinu i ľudí. Taktiež aj svojou mobilitou sú neviazaní na fakultatívne výlety. Konieckoncov prenájom autíčka v Turecku, nie je veľmi lacnou záležitosťou, ceny sa pohybujú okolo €35-45. Nakoľko mám už nejaké skúsenosti s cestami na juh, podelím sa s ostatnými, malým itinerárom jazdy.

Cesta zo Slovenska pokračuje cez Maďarsko, Srbsko, Bulharsko a v Turecku alternatívne smer Kapikule – Eceabat – Canakkale – Izmir – Denizli – , alebo Kapikule – Istanbul – Izmit – Kutahya – Antalya.

Madarsko – cesta E75, diaľnice A0, A3, A5 a smer Szeged
Srbsko – cesta E75, E70 Belehrad, E80 Dimitrovgrad
Bulharsko – z Kalotiny cesta E80 do Sofie, diaľnica A1 na Plovdiv, potom smer Chaskovo / Svilengrad E85 – A1
Turecko – E80 – O3 – O2 – O4 smer istanbul – Izmit a potom D650 smer Kutahya – Burdur – Antalya. V Turecku je tych možností viac, lebo sa dá previezť loďami ako aj si vybrať iný smer, napríklad cez Izmir.

Poplatky:
Maďarská známka sa dá kúpiť aj na Slovensku, inak hneď aj na prvej benzínke v Maďarsku. Ako som sa rozprával s policajtami, nešikanujú ľudí, ak si ju tam zakúpia. okolo 1680 HUF.
Srbsko – plati sa na mytniciach, treba mať drobné u seba, dá sa platiť Eurom a celá cesta stojí cca 15 EUR / dobre je mať u seba drobných cca 20 EUR
Bulharsko – 10 BGN
Turecko – platí sa pri výjazdoch z diaľnic, sú zavedené karty, ktoré zakúpite pred výjazdom z diaľnic – počítajte so sumou okolo 25 EUR.

Benzin: Doporučujem tankovať Slovensko – Srbsko pri vjazde (Horgos) i vyjazde (Dimitrovgrad – OMV), Bulharsko – posledná pumpa za Svilengradom a pred Kapikule. V Turecku tankujem pravidelne Petrol Ofisi alebo Opet a nemal som nikdy žiadne problémy. Na ceste sa dá všade platiť aj Eurom, len pozor na prepočty. V Turecku je vhodné si zameniť peniaze na turecke YTL a liter benzínu stojí dnes cca 1,80 YTL. Platby platobnou kartou stoja cca 6 EUR, takže je lepšie niekedy platiť v hotovosti, najmä diaľnice v Srbsku.

Celá cesta obnáša cca 2350 km s odjazdom z Bratislavy. Moje auto, priemerna spotreba niečo cez 9,15 litra, tankoval som SK – Srbsko a potom až Turecko. Náklady na cestu cca 300 EUR a cesta mi samému trvala, čistého času jazdy cca 12 hodin do Kapikule, 5 do Izmiru a 5 do Side / Antalya.

Itinerár

Dnes, 7/2013, stoji benzin v Turecku takmer 5 YTL.

Mega World News Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google Yahoo Buzz StumbleUpon Weekend Joy