Prihlásiť sa

December 22, 2010 – 15:16 ET
STOCKHOLM (Bloomberg) – Saab Automobile, automobilka vo vlastníctve firmy Spyker Cars NV, sa dohodla so švédskou vládou, na vytvorení spoločného podniku za účelom rozvoja pohonných systémov pre automobilový priemysel. Saab a Fouriertransform AB, firmou švédskej vlády v oblasti rizikového kapitálu firmy – JV, bude zamestnávať v spoločnosti asi 50 inžinierov z divizie prevodov Saab, ako bolo zverejnené v spoločnom prehlásení oboch firiem na webe Fouriertransform. Spoločný podnik, ktorý má byť založený začiatkom roka 2011, bude rozvíjať prevodové systémy, ako prevodovky pre Saab a aj pre iných výrobcov, spoločnosti.

“Tento krok, spolu s dalšími iniciatívami, bude znižovať náš prah nerentability a zvýši prevádzkovú efektivitu, aby sme sa mohli stať ziskovou, nezávislou spoločnosťou”. povedal generálný riaditeľ Saabu pán Jan-Aake Jonsson v prehlásení.

Saab, ktorý General Motors Co. predal vo februári firme Spyker so sídlom v Holandsku, si kladie za cieľ stať sa ziskovou spoločnosťou a predať 120 tisíc áut na celom svete do roku 2012. Tento rok je cieľom predaja 30.000 až 35.000 áut.

Nová spoločnosť sa bude volať VICURA a bude mať sídlo v rodnom meste Saabu, v Trollhättane. Saab v súčastnej dobe kupuje svoje manuálne prevodovky od GM a automatické prevodovky od firmy Aisin AW, ktorá je časťou koncernu Aisin Seiko Corporation.

American Axle a BMW

Fouriertransform dostal 3 miliardy korún (440000000 USD) od švédskej vlády v roku 2009 – k oživeniu, revitalizácii automobilového priemyslu v krajine. Podľa údajov na webe, ma preinvestovať 313 milionov korún v deviatich spoločnostiach ešte predtým, než sa uskutočnil obchod so Saabom.
Ako uviedol Fouriertransform CEO pán Nordberg v prehlásení, je to pre Švédsko a švédsky automobilový priemysel ako celok, veľmi dôležité pre udržanie daľšieho zodpovedného rozvoja v oblasti prevodových systémov. To je presne to, čo títo kvalifikovaní bývalí inžinieri Saabu, môžu ponúknuť.

American Axle, BMW

Spoločný podnik je posledná dohoda Saabu, aby sa zreorganizovala menšia, nezávislá automobilka po 20 rokoch pod riadením GM. V septembri založila spoločný podnik s American Axle a Manufactoring Holdings Inc. k výrobe elektrického náhonu všetkých kôl a elektrických a hybridných pohonov.

Toho istého mesiaca tiež podpísal zmluvu s BMW AG na dodávku benzínových motorov od roku 2012.

“Je to pozitívny krok pre Saab”, povedal v telefonickom rozhovore Aleksandar Zuza, auto analytik At Metall, hlavnej priemyselnej únie a “uberajú sa správnym smerom, lebo su inovatívni v snahe nájsť nové príležitosti”.

Zdroj: Automotive News

Mega World News Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google Yahoo Buzz StumbleUpon Weekend Joy

0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.

You must be logged in to post a comment.