Prihlásiť sa

9 December 2010 | 09:02 GMT | Mihnea Radu

Zaujímavý futuristický návrh Saabu bol publikovaný na stránke Evolution. Skutočne, podľa mňa, podarená dizajnérska práca.

Európske zákony zavedené pred niekoľkými rokmi uvádzajú, že kapota vozidla musí byť zvýšený pár centimetrov od bloku motora, aby sa znížila možnosť zranenia chodcov, v prípade nehody. Výsledkom, sú niektoré modely áut, ktoré prevzali zase najhoršie riešenie (pozoruhodne napríklad Mini Cooper).
Mladý dizajnér chcel dokázať, že nemusíte obetovať vzhľad auta v záujme zaistenia bezpečnosti chodcov. Talentovaný dizajnér Yungho Jung predstavil Saab pre rok 2025. Koncept bol pripravený, ako projekt pre absolvovanie kurzu v dopravnom dizajne, v inštitúte dizajnu Umea, školou, ktorá pripravuje dopravných dizajnérov.
Hlavnou témou projektu je bezpečnosť, ako Yungho si všimol, že k väčšine nehôd dochádza v dôsledku nepozornosti vodičov alebo prekročením rýchlosti. Telo štúdie Saab je vyrobená z pružného kompozitného materialu a môže meniť tvar, absorbovať vplyv zrážok, nehôd, k zníženiu škôd či poškodení.
Futuristický Saab vyzerá hrozivo ale účelne, s rozšírenými podbehmi kolies a veľkou nasávacou mriežkou vzduchu. V dokonalom pomere 2 ku 1 je dodržaná celková výška vozidla k veľkosti kolies. Spomínajúc kolesá, prichádzajú s 5-lúčovým dizajnom, s geometriou turbíny – v tvare lúčov.
Predná maska je čierna a obsahuje dva malé svetlomety, uložené do tvaru “V”. Vzadu, dvojité lichobežníkové výfuky a spojler dávajú vozidlu jeho športový vzhľad. Štvordverový koncept vyzerá veľmi dobre, najmä z bočného pohľadu, kombinujúc liniu kupé s konfiguráciou sedanu.

Zdroj: Autoevolution

Mega World News Facebook Twitter Myspace Friendfeed Technorati del.icio.us Digg Google Yahoo Buzz StumbleUpon Weekend Joy

0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.

You must be logged in to post a comment.